Vína z Kvevri
Kvevri je (pokud pomineme vaky ze zvířecích kůží) asi nejstarší známá nádoba užívaná pro výrobu vína.
Víno v kvevri je možné nechat kvasit různými způsoby, od kvašení čistého moštu až po kvašení celých hroznů. Se všemi možnými variacemi s množstvím slupek, peciček nebo třapin a také s různou délkou ponechání v kvevri. Víno může být lahvováno kalné rovnou z kvevri, tak si zachová skutečně neopakovatelnou, často až surovou chuť. Nebo se víno může ještě dlouhou dobu školit tak, aby došlo ke zjemnění chutě.
Nejprodávanější
Značky
Obsah cukru
Čteme [Saperavi Kvevri] Exkluzivní naturální červené suché víno vyráběno tradiční gruzínskou metodou, která je zapsána na seznamu UNESCO. 3 měsíce zrálo v sudech z kavkazského...
Čteme [Mcváne Kvevri] Exkluzivní naturální bílé suché víno z 26 let staré révy vyráběno tradiční gruzínskou Kvevri metodou, která je zapsána na seznamu UNESCO.
Čteme [Kisi Kvevri] Exkluzivní naturální bílé suché víno vyráběno tradiční gruzínskou Kvevri metodou, která je zapsána na seznamu UNESCO. 12 měsíců zrálo v sudech z...
Čteme [Kachuri] Gruzínské oranžové suché víno. Víno nezrálo v qvevri nádobách Region: Kachetie
Čteme [Rkatsiteli Kvevri] Exkluzivní naturální bílé suché víno vyráběno tradiční gruzínskou Kvevri metodou, která je zapsána na seznamu UNESCO.
Čteme [Rkatsiteli Kvevri] Exkluzivní naturální bílé suché víno vyráběno tradiční gruzínskou Kvevri metodou, která je zapsána na seznamu UNESCO. 8 měsíců zrálo v sudech z...
Vítejte ve světě gruzínského vína, který čeká na objevení! Naše sada 6 gruzínských polosuchých a polosladkých vín je neodolatelnou vstupní branou do fascinujícího a bohatého...
Čteme [Saperavi Kvevri] Exkluzivní naturální červené suché víno vyráběno tradiční gruzínskou metodou, která je zapsána na seznamu UNESCO.
Vína z Kvevri – typická chuť Gruzie
Vinařství a výroba vína jsou v Gruzii rozšířeny již od starověku. Nejstarší archeologické nálezy dokazují, že se takto vína vyráběla již 6 000 let před naším letopočtem. Typické nádoby kvevri vyráběné v Gruzii ve třetím až čtvrtém století našeho letopočtu se tvarem příliš od současných kvevri nelišily - stejně jako dnes se také zakopávaly do země. Způsob výroby vína v kvevri, který je dodnes rozšířen v mnoha částech Gruzie, tedy přetrvává nejméně osm tisíc let.
Kvevri, tradičně zakopané v zemi pro uchování stabilní teploty, vrací hrozny zpět ke kořenům, zahaluje rodící se víno do zemského živlu, tiše ho opečovává a povzbuzuje, aby se stalo tím nejlepším vyjádřením sebe sama, skutečným, pravým vínem, nijak neovlivňovaným vnucenými příchutěmi. Zatímco například dřevěné sudy mohou obsahovat různé přírodní látky které dokážou podstatu vína ovlivnit, nádoby Kvevri vyrobené z terakoty zachovají skutečnou duši vína.
Bílá vína vyrobená v kvevri mají sytou barvu, proto bývají označována také jako „oranžová vína“. V roce 2013 byl tradiční gruzínský způsob výroby vína zapsán UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.
Jak chutná víno z kvevri?
Chuť gruzínského vína Kvevri závisí na řadě faktorů, včetně odrůd hroznů a délky kvašení. Výrobci vína rádi používají staré gruzínské odrůdy, například Mtsvane nebo Rkatsiteli, které dávají vzniknout skvělým oranžovým vínům díky kontaktu hroznové šťávy se slupkami během kvašení. Mají více tříslovin než klasická bílá vína vyrobená oddělením hroznové šťávy od slupek ještě před kvašením. Nejoblíbenější gruzínská červená odrůda, Saperavi, se obvykle vyrábí buď jako sladké víno, nebo jako suché červené víno zrající přibližně tři roky.
Pokud jste ještě gruzínské víno z Kvevri neochutnali, je čas to napravit – dokáže vám nabídnout skutečně nevšední zážitek.