Naše cesta po Gruzii

Naše cesta po Gruzii aneb 8 tipů a zajímavostí z Gruzie pro vás

Jeskynní komplex Vardzia se nachází v jižní části Gruzie, nedaleko od hranic s Tureckem. Krása scenérií, které zde najdeme, se dá jen těžko popsat pouhými slovy. Cesta z lázeňského města Borjomi, ze kterého jsme se sem vydali, vede horami, které jsou i koncem srpna zelené. Uprostřed těchto hor se nad řekou Mtkvari tyčí skála, ve které uvidíme stovky umělých jeskyní. Vardzia je jeskynní město postavené královnou Tamarou, které jako nedobytná pevnost spolehlivě chránilo tisíce jeho obyvatel před častými útoky sousedních zemí, které byly jiného náboženského vyznání. Do skály zde byly vyřezány kostely, lékárna, lázně, vodoinstalace, desítky „bytů“, vinařství a to vše je spojeno spletí chodeb.

V současné době některé jeskyně zasahují až desítky metrů do skály. A na výšku má Vardzia celých 8 pater. Bohužel v současné době můžeme vidět už jen zlomek z původního jeskynního komplexu, který dokázal odolat opakovaným zemětřesením. Z výkladu průvodce jsme se dozvěděli, že například ve 12. století byly takto celé dvě třetiny Vardzie zničeny. A co nezničilo zemětřesení, to dokonaly nájezdy Turků a Peršanů. Jako na mnohých místech v Gruzii i zde ve Vardzii se můžete doslova dotýkat historie. Vše je přístupné, vše je možné si projit a osahat. Dokonce i v hlavní turistickou sezónu můžete jít volně a nemusíte se prodírat žádným davem. Z jeskyní je nádherný výhled na okolní přírodu a vše doplňuje uklidňující ticho. I v dnešní době je pro turisty malá část komplexu uzavřena neboť v ní i dnes žijí mniši.

Do Vardzie se nejlépe dostanete taxíkem z okolních měst nebo minibusem z nedalekého Akhaltsikhe. Vstupné nás vyšlo na 5 GEL (50Kč), dalších 15 GEL (150Kč) si připlatíte v případě, že máte zájem o rusky nebo anglicky mluvícího průvodce.

A pokud nemáte čas na cestování po Gruzii, můžete ji alespoň ochutnat u vás doma.

 

Ze všech dostupných variant, jak se dostat do Vardzie, doporučujeme taxi nebo minibus z regionálního města Akhaltsikhe. Zde jsme si také nechali dostatek času na návštěvu pevnosti Rabat a měli jsme možnost vidět, jak vypadá pravý život v Gruzii. Chcete-li navštívit Rabat, počítejte, že budete potřebovat nejméně 2 hodiny. Opět vás čeká neskutečná podívaná, málo turistů, vše je zrekonstruováno, můžete vylézt na všechny věže, všeho se dotýkat a fotografovat. A ještě je zde jeden příjemný bonus. Nikde se nám nepovedlo najít jídlo, které by nám nechutnalo. :-)

A aby i váš oběd/večeře byli ještě lepší, můžete k nim zkusit nějaké dobré víno.

Při cestách po Gruzii můžete často vidět gruzínský ortodoxní kříž zvláštního tvaru. Jak vznikl? Podle legendy, když přišla svatá Nino (apoštolka Gruzie a první křesťanka) do Gruzie, potřebovala kříž. Když se rozhlédla po krajině, viděla, jak všude rostou vinice a tak si kříž udělala ze dvou větviček vinné révy. (podle jiné verze jí byl kříži z větví vína zaslán Pannou Marií). A právě to, že se jedná o vinnou révu je důvodem jeho zvláštního tvaru. Víno je tedy bez nadsázky velmi důležitou součástí gruzínské kultury.

I vy můžete vyzkoušet trochu ze starobylé gruzínské kultury.

„Šemomedžamo“ je v gruzínštině výraz, který se používá, když je jídlo tak chutné, že nemůžete přestat jíst, i když už jste plní. Doslova to znamená – omylem jsem to všechno sněd. Toto slovo je velice užitečné pro každého turistu. Gruzínská kuchyně vás totiž překvapí nejen svou rozmanitostí, ale i čerstvostí surovin. V Gruzii je vše zcela "ekologické" a "bio" - a to i ve velkých městech, potraviny jsou často nakupovány od farmářů na trhu. A první dojem většinou bývá asi takový - "wow, jak můžou být rajčata a okurky tak dobré!" A druhý - "vážně to je všechno porce pro jednu osobu?!" A toto je přesně ten případ kdy platí, že je lepší jednou zkusit, než 100krát slyšet.

PS: Pokud nemáte rádi kopr, koriandr nebo petržel, upozorněte na to číšníka, jinak všechny jídla, která přinese, dokonce i polévka, budou velmi bohatě posypané těmito bylinami.

Doplňte vaše domácí „šemomedžamo“ pravým naturálním gruzínským vínem.

Nejslavnější vinařskou oblastí v Gruzii je Kachetie, odkud pochází přibližně 85% exportovaného vína. V Kachetii je víno opravdu všude. Kromě mnoha vinařství různých velikostí a forem vlastnictví, snad každá kachetinská rodina vyrábí své vlastní víno. Pro nás byl výlet do Kachetie mimořádně zajímavý a vzrušující. Kachetie leží na úpatí Kavkazu a obvyklá krajina v této oblasti to jsou nekonečné vinice, horské řeky a hory, které se zdají být velmi blízko.

Co podniknout v Kachetii?

  1. Můžete jít na krátký trek. Příroda je zde prostě neuvěřitelná a terén je vhodný pro začátečníky.
  2. Jděte k jezeru. Jezera v Kachetii jsou čistá a výhled na hory zpříjemní vaše koupání.
  3. Vydejte se na exkurzi do vinařství. Nejlogičtější a nejlepší rozhodnutí. Velká vinařství mají pro turisty připravený kompletní program. Můžete zajít na exkurzi a ochutnávku nejen vína, ale i čači, koňaku. Také se podíváte do historie výroby vína a gruzínských specialit. V menších vinařstvích se program omezuje pouze na samotnou degustaci.
  4. Navštivte starověké kláštery. David Garedji a Nekresi jsou ty nejslavnější a poté co jsme je viděli, víme i proč…

Degustaci pravých gruzínských vín si můžete udělat i u vás doma. Stačí, když mrknete na naše degustační sety.

Stručný návod, jak správně jíst khinkali:

  1. Vezměte khinkali za stopku;
  2. Nikdy nepoužívejte příbor, khinkali se jí pouze rukama;
  3. Ukousněte kousek těsta ze spodní čísti a vypijte část vývaru;
  4. Khinkali spolu s mletým masem a zbytkem vývaru otočte tak, aby se zbytek vývaru nevylil a maso spolu s těstem a vývarem okousejte, dokud vám nezbyde pouze stopka;
  5. Stopku nejezte – jedná se o tlustou vrstvu těsta, která je uvnitř ještě syrová a slouží pouze k tomu, aby bylo khinkali za co držet;
  6. Nezapíjejte khinkali vínem, většinou slouží k zajídání vodky nebo chachi;
  7. Nejezte khinkali s chlebem.

Gratulujeme, tímto jste se stali odborníkem na khinkali! Nyní nezapomeňte trénovat, abyste nevyšli ze cviku.

A pokud dnes zrovna nemáte khinkali k večeři, můžete si k ní bez obav otevřít láhev dobrého vína. Inspiraci hledejte zde.

Naprostá většina gruzínských turistických tras prochází gruzínským hlavním městem - Tbilisi. Doporučujeme zde strávit nejméně 3 dny, a to nejen proto, abyste stihli navštívit hlavní památky, ale také nasát atmosféru hlavního města jako takového. To znamená objevit gruzínský styl života a dostat několik cenných lekcí jak si ho užívat.

Seznamování s Tbilisi můžete začít procházkou starým městem - zde již zrekonstruované budovy sousedí s těmi původními a městu to dodává určité kouzlo! Úžasný rozhled na město se otevírá z památníku "Matka Gruzie" a pevnosti Narikala. Doporučujeme se tudy vydat pěšky - cesta z náměstí svobody se skládá z malebných uliček, Betlémského kostela a zoroastrijského chrámu Atešga. Kromě toho se tak vyhnete dlouhému čekání ve frontě na lanovku, která především v hlavní sezóně může být pořádně dlouhá. Dále doporučujeme procházku po bulváru Rustaveliho. Pokud poté přejdete na s ním paralelní ulici, najdete zde stylové vinné bary a butiky gruzínských designérů, kteří v posledních letech, stejně jako gruzínské víno, získávají stále větší popularitu.

Důležitou lekci, kterou Gruzie dává svým hostům: je důležité najít si čas pro bezstarostné užívání života a komunikaci s blízkými, a to i v nejrušnějších a nejvíce stresujících časech. My Vám pomůžeme vybrat si vhodný nápoj pro takové chvíle.

V Gruzii používají svoji vlastní a jedinečnou abecedu, a i když se ji turisté učit nemusí, myslíme si, že je zde několik faktů, které stojí za zmínku.

Vybrali jsme pro vás ty, které nás překvapily nejvíce:

  • v gruzínské abecedě neexistují žádná velká písmena. Dokonce ani na začátku věty nebo při psaní jmen;
  • stejně tak neexistuje žádná forma psacího písma. Všechna písmena se píšou odděleně a vypadají jako obdoba tiskací abecedy;
  • v gruzínštině najdete slovo s největším shlukem souhlásek (gruzínskou abecedou napsáno - osm) ze všech jazyků na světě: gvprtskvni – čistíte nás. Zdá se, že přece jen existuje jazyk, který dokázal porazit češtinu v množství po sobě jdoucích souhlásek v jednom slově. :-)
  • Gruzínština je reprezentována 17 dialekty.

My jsme začali s učením gruzínské abecedy při pročítání etiket na lahvích gruzínského vína, zkuste to také.