Víno a dubové sudy pod drobnohledem

Zjistěte, jak mohou různé faktory, jako je původ, velikost, stáří a stupeň vypálení sudu, ovlivnit vývoj a charakter vína. Sudy mohou hrát klíčovou roli při úpravě vína, dodávají mu nejen tělo a texturu, ale také ceněné kořenící látky, jako je vanilka, cedr a tabák. Používají se již nejméně od třetího tisíciletí před naším letopočtem, kdy byly v Egyptě při sklizni používány kádě ze dřeva. Existují také důkazy o používání sudů ke skladování vína v Babylonu, Británii doby železné, Galii a ve starověkém Římě.

Sud se skládá z několika částí, a to hlav (kulaté konce tvořící horní a dolní část sudu), kůlů (tvarované dřevěné části tvořící boky sudu) a obručí (kovové části držící kůly pohromadě).

Nicméně ne všechny sudy jsou stejné a původ dubu, ze kterého je dřevo vyrobeno, je klíčovým faktorem ovlivňujícím styl hotového vína. Další důležité prvky zahrnují rozměry sudu, jeho stáří a stupeň vypálení.

V současném vinařství je nejběžnější dřevěnou nádobou tradiční dubový sud, obvykle vyrobený z evropského nebo amerického dubu. Zajímavou alternativou pak může být sud z kavkazského dubu. Dřevo pro tento typ sudů roste na severních svazích Kavkazu a pro svoji dostupnost je hojně využíváno především gruzínskými vinaři.

Vino-z-bariku-VinazGruziecz (1)

 

Sud z kavkazského dubu může vínu dodat kořeněnou a pikantní chuť, která může být výrazná, ale zároveň vyvážená. Dřevo kavkazského dubu obsahuje vyšší množství tříslovin a taninů než například dub americký, což může vínu dodat charakteristické třísloviny a strukturu. Víno skladované v sudech z kavkazského dubu může mít také vůni a chuť po sušeném ovoci, koření a vanilce. Nicméně, chuťové vlastnosti vína jsou ovlivněny mnoha faktory, jako je odrůda hroznů, půda, podnebí a způsob zpracování hroznů, takže chuťové charakteristiky vína skladovaného v sudech z kavkazského dubu mohou být různé v závislosti na konkrétních podmínkách.

Vinaři vyrábějí víno pomocí dřevěných sudů různých velikostí. Velikost sudů je důležitá, protože určuje poměr plochy, která je v přímém kontaktu s vínem. Čím menší je sud, tím více dubového dřeva je v kontaktu s vínem, což způsobuje silnější dubové aroma a chuť. Tradiční rozměry sudů jsou založeny na regionálních tradicích. Například barik z Bordeaux má objem 225 litrů, zatímco v Burgundsku jsou obvykle používány sudy o objemu 228 litrů.

 

 

Italské vinařské dědictví zahrnuje obrovské slavonské dubové botti o objemu 1500-10 000 litrů vína. Mezi menšími a většími sudy se nacházejí puncheony nebo demi-muidy, které pojmou 500 resp. 600 litrů, a francouzské foudry, které jsou srovnatelné s italskými botti.

Míra vypálení vnitřku sudu je rozhodující pro chuť vína. V bednárně, kde se sud vyrábí, se vnitřek ožehne plamenem, který zkaramelizuje cukry ve dřevě. Čím déle je sud vystaven plameni, tím více je vypálený a tím bohatší jsou chutě. Chuťové složky se však časem snižují. Po čtyřech nebo pěti ročnících se ze sudu už nedává moc chuti, přesto se sudy používají i nadále a vinaři si je ponechávají jako možnost, pokud chtějí jemnější nádech dubu.

Vína z dubových sudů jsou mezi milovníky vína často vyhledávána. Patříte mezi ně také?