Gruzínské Vánoce

Vánoce v Gruzii

V Gruzii se Vánoce slaví 7. ledna. Jelikož se jedná o zemi, kde vládne převážně gruzínská pravoslavná církev, která se řídí starým juliánským kalendářem. Najdeme zde však i některé ryze gruzínské tradice.

Alilo

Na Štědrý den se mnoho Gruzínců zapojí do průvodu Alilo, který prochází ulicemi. Do Alilo se zapojují tisíce lidí - duchovní různých církví, farníci a děti v Stikari, zlatém, bílém nebo červeném rouchu, které nosí pomocník kněze. Ulicemi nesou kříže a ikony a sbírají jídlo, sladkosti a další věci, které se později rozdávají lidem v nouzi a sirotčincům. Hlavní průvod tradičně najdeme v hlavním městě Tbilisi. V čele průvodu Alilo jdou sboristé a duchovní a za nimi dlouhý had oddaných s ikonami a gruzínskými vlajkami k hlavní katedrále Sameba.

Vánoční stromeček

Gruzie má dokonce svůj vlastní vánoční stromeček, který se nazývá "Čičilaki". Sušené větve lískových nebo vlašských ořechů se očistí a pomalu a zručně se z nich oholí dlouhé kudrnaté proužky, z nichž se vytvoří stromeček, který se pak ozdobí ozdobami, sladkostmi a sušeným ovocem. Každý rok se musí koupit nový, protože podle tradice se Čičilaki pálí den před gruzínským pravoslavným svátkem Zjevení Páně (19. ledna), aby se domácnost očistila od démonů a všeho špatného. Většina Gruzínců však dnes raději volí "západní" jedličku, ať už umělou, nebo pravou, a stále méně lidí si dá tu práci s výrobou tradiční Čičilaki.

 

 

Dárky

A teď k Ježíškovi. Ano, i Gruzínci mají svého! "Tovlis Papa" nebo "Tovlis Babua" (v západogruzínském dialektu), což v překladu znamená "Děda Sníh", nosí dětem dárky na Silvestra, obvykle když děti venku sledují půlnoční ohňostroj. Gruzínské děti tedy nemusí na své dárky čekat až do 7. ledna. Tovlis Papa, přichází oblečený celý v bílém (včetně klobouku), s tradiční gruzínskou čepicí z ovčí vlny a domorodým "nabadi", těžkým teplým plstěným pláštěm. Legenda praví, že na Silvestra se Tovlis Papa vydával ze svého domova v kavkazských horách na cestu po Gruzii a roznášel všem dětem v zemi dobroty a sladkosti. Děti mu obdarovávání oplácejí tím, že nechávají u stromečku čurčelu (gruzínský pamlsek z ořechů a ztuhlého hroznového želé).

Vzhledem k tomu, jak důležité je pro Gruzínce sdílení jídla a pití, tak nás vůbec nemůže překvapit, že Gruzínci mají dokonce speciální druh chačapuri pečený speciálně na Vánoce. Jmenuje se Guruli Gvezeli a vypadá podobně jako typické chačapuri, avšak navíc s vařeným vejcem ukrytým uvnitř těsta. Jako každá jiná gruzínská společenská událost, i Vánoce jsou plné tradičních pokrmů a vína.